Masáž lávovými kameňmi je skvelý spôsob, ako zmierniť stres a úzkosť, zrelaxovať a uvoľniť napäté svaly a poškodené mäkké tkaniva, zvíťaziť nad nespavosťou a odstrániť nežiadúce toxíny z tela. Aké blahodárne účinky, výhody a riziká masáž horúcimi lávovými kameňmi prináša?

Aplikácia

Pri masáži horúcimi kameňmi sa na jednotlivé časti tela položia hladké, ploché vyhrievané kamene k maximálnemu terapeutickému účinku. Kamene sú zvyčajne vyrobené z bazaltu. Bazalt je vulkanická hornina s vysokým obsahom železa, ktorý pomáha udržať počas masáži v kameni teplo. Kamene sa zvyčajne nahrievajú v dezinfekčnej vode pri teplote 55-65 0C. Najčastejším miestom je ich umiestnenie v okolí miechy, hrudi a dlaní.

Hlavné výhody

Všetky masáže všeobecne spadajú poď dáždnik alternatívnej medicíny. Stali sa populárnou doplnkovou liečbou pre mnoho podmienok. Tu sú hlavné výhody masáže lávovými kameňmi.

1. Svalová relaxácia

Teplo z kameňov pomáha uvoľniť napätie vo vašich svaloch. Pomáha  zvýšiť prietok v krvi na postihnutých oblastiach, a tak umožňuje masérovi oveľa viac efektívnejšie ovplyvňovať hlboké tkanivá. Príliš napäté svaly môžu brániť masážnej procedúre. Pri extrémne stiahnutých a stuhnutých svaloch horúce lávové kamene poskytnú potrebné extra uvoľnenie k blahodarnej masáži uvoľnením napätia a zmierňujúcej bolesti svalov.

2. Úľava od bolesti

Kým všetky druhy masáži môžu pomôcť k úľave od bolesti spôsobenú napätím vo svale, stuhnutými kĺbmi alebo zranením, lávové kamene poskytujú väčšiu úľavu vzhľadom na intenzívnu prirodzenosť masáže. Vzhľadom nato, že horúce kamene umožňujú masérovi preniknúť hlbšie, dosiahne tak lepší fyzický pocit v porovnaní s inými druhmi masáže, ktoré nezahŕňajú teplo. Taktiež zmierňuje svalové kŕče a zvyšuje flexibilitu a rozsah pohybu.

3. Zlepšená cirkulácia

Zvyčajne masér umožní vyhriatym kameňom ležať na spúšťacích bodoch vášho tela pred začatím skutočnej masáže. Umiestnené sú na kľúčové miesta nazývané aj energetické centrá, ktoré sú niekedy upchaté alebo blokované. Pretože teplo z kameňov preniká hlbšie do vašich tkanív, krvné cievy sa otvoria, čo ma za následok zlepšenie cirkulácie. Slabá cirkulácia môže viesť k únave, ktorá zapríčiní stuhnutosť svalov a nahromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch. Zvýšená cirkulácia prinesie viac kyslíka do svalov, ktorý dopomôže zmierniť bolesť a stuhnutosť. Taktiež si poradí z nežiadajúcimi toxínmi vo vašom tele.

4. Psychické uvoľnenie

Všetky druhy masáži majú pre všetkých za následok psychické uvoľnenie. Relaxácia dosiahnutá prostredníctvom lávových kameňov pomáha zmierniť psychický stres. Masáž horúcimi kameňmi môže tiež pomôcť v boji proti niektorej z príznakov porúch úzkosti a depresie. Masážne terapie nie sú náhradou za tradičnú lekársku alebo psychickú starostlivosť, no môžu byť neoddeliteľnou súčasťou vášho liečebného plánu.

5. Podpora spánku

Masáž lávovými kameňmi umožňuje lepší spánok. Je naozaj ťažké dosiahnuť kvalitný spánok, keď ste príliš unavený. Možno nie ani tak fyzicky, ako psychicky. Pri uvoľnení, ktorú dosiahnete prostredníctvom tejto terapie bude pre vás jednoduchšie zaspať a dosiahnuť tak kvalitný hlboký spánok, ktorý je potrebný pre úplné zotavenie tela po každodennej únave.

6. Zlepšuje zdravotný stav

Masáž horúcimi kameňmi môže zmierniť bolestivé stavy, ako je fibromyalgia. Fibromyalgia spôsobuje únavu a chronickú bolesť svalov v rôznych častiach tela. Ľudia s fibromyalgiou po 30 minútach masáže spia dlhšie, majú menej spúšťacích bodov a znižuje sa im úroveň látky P (látka podieľajúca sa na prenose signálov bolesti).

Pre ľudí, ktorí trpia reumatoidnou artritídou prospieva stredne tlaková masáž akou je napríklad masáž horúcimi kameňmi. Už po jednom mesiaci sa znižuje bolesť, zvyšuje sa sila stisku a zväčšuje sa rozsah pohybu.

Riziká a varovania

Aplikovanie kameňov skúseným masérom je vo všeobecnosti bezpečné. V prípade, že mávate zdravotné problémy a nie ste istý či je pre vás masáž lávovými kameňmi vhodná, poraďte sa so svojím lekárom, ak:

  • beriete lieky na riedenie krvi
  • máte popáleniny na koži
  • máte otvorené rany
  • ste trpeli krvnými zrazeninami
  • ste absolvovali operáciu v posledných 6 mesiacoch
  • máte zlomeninu alebo ťažkú zrazeninu
  • máte nízky počet krvných doštičiek
  • máte vysoký krvný tlak
  • máte cukrovku
  • ste tehotná

Taktiež je dôležité, aby ste svojmu masérovi dali vedieť svoje pocity, pri prípadne prílišnom teple z kameňov alebo ak je tlak, ktorý používa príliš drsný. Bolesť alebo nepohodlie počas masáže môže spôsobiť viac škody, ako úžitku potom, čo je masáž ukončená.