Bolesť päty zvyčajne postihuje spodnú alebo zadnú časť päty. Hoci bolesť v pätách je zriedka príznakom vážneho stavu, môže to narušiť vaše bežné činnosti. Najbežnejšie príčiny bolesti päty sú plantárna fasciitída a pätová ostoha (spodná časť päty) a Achilová tendinitída (zadná časť päty). 

Plantárna fascilitída je chronický alebo akútny zápal väzivového pruhu (šliach) na spodnej časti chodidla spájajúci pätovú kosť a prsty nohy.

Príčinou vzniku bolestí je jej nadmerné preťažovanie, namáhanie trvajúce dlhšie časové obdobie. Napríklad tehotenstvo, obezita, dlhodobé státie. Ďalej chôdza naboso či v šľapkách po tvrdom povrchu, keď nič netlmí nárazy pri chôdzi a nechráni fasciu. Časom v nej vznikajú drobné trhlinky v smere vlákien fascie, alebo v mieste jej úponu na pätovú kosť. Tak vzniká zápal sprevádzaný ostrou bolesťou, ktorý môže byť spojený aj s rastom pätovej kosti ako i neskôr  vznikom pätovej ostrohy.

Bolesť päty sa často vyskytuje aj u športovcov. Hlavne bežcov ktorí zanedbávajú strečing sa po čase skráti a stuhne lýtkový sval a achilova šľacha. To spôsobí ťah pätovej kosti nahor a následné neúmerné napnutie plantárnej fascie, poškodenie a zápal. Svaly však netuhnú zďaleka len nezodpovedným športovcom, ale aj ženám, ktoré väčšinu života nosia vysoké podpätky.

 

 

Po znížení a celkovom odznení zápalu nasleduje manuálna terapia. Po uvoľnení  tlakových bodov (trgger points), nasleduje hlboká masáž na uvoľnenie celého kinetického reťazca dolnej končatiny, od chodidla cez lýtko, zadnú časť stehien, sedacie svaly až k driekovej časti chrbtice. Prioritne pracujeme na uvoľnení lýtka a zvýšení elascity zjazveného tkaniva plantárnej fascie. Kým sa lýtko a päta poriadne neuvoľnia, ťažkostí sa nezbavíte.