Kineziotaping je metóda využívaná vo fyzioterapii na ovplyvnenie muskuloskeletálneho systému, lymfatického systému.

Používa elastické pásky – kinesiotape, vďaka ktorým sa zvýši intresticiálny priestor,čo má za následok zvýšené prúdenie lymfy a krvi, zníži sa tlak na cievy a tým je urýchlený proces hojenia. Nalepený tejp súčasne stimuluje špeciálne kožné receptory, následkom čoho se zvýši aktivita v danom tkanive, čo proces hojenia ešte umocňuje. Ďalej sa využíva na spevňovaniu alebo uvedeniu kĺbov do správnej polohy.Výhodou tejto techniky je to, že neobmedzuje sval v pohybe. Kinesiotape bol používaný v 70-tych rokoch japonským chiropraktikom Dr. Kenzo Kase. Najprv bol využívaný hlavne v Japonsku, neskôr v r.1988 vošiel do povedomia fyzioterapeutickej verejnosti. Od tej doby sa jeho používanie rozšírilo do celého sveta. Dnes je bežnou súčasťou fyzioterapie.

Podľa toho aký je terapeutický zámer sa využíva buď na facilitáciu – teda podporu svalovej činnosti, alebo inhibíciu – zníženie svalového napätia.

Slúži tiež na relaxáciu preťažených, natiahnutých nebo natrhnutých svalov.

Umožňuje redukciu bolesti, opuchov a rýchlejšie vstrebanie hematómov.

Jeho vynikajúce účinky využívajú hlavne športovci po úrazoch, alebo na zlepšenie výkonu, na stabilizáciu kĺbov počas výkonu, no je obľúbený aj u bežnej populácie. Ocenia ho ľudia po úraze, po chirurgických zákrokoch.

Je použiteľný aj v tehotenstve na stabilizáciu chrbtice a svalov brušnej steny, ktoré bývajú často insuficientné a dochádza k rozostupu priamych brušných svalov, diastáze. Využíva sa pri opuchoch dolných končatín, bolesti bedrových kĺbov počas tehotenstva i mimo neho.

No možno ho využiť aj v šestonedelí, kedy sa podporí trofika v oblasti brucha, je možné pomocou neho podporiť správnu posturu. V období dojčenia môže byť jednou z alternatív ako rozbehnúť laktáciu v období laktačnej krízy …

Taktiež je aplikovateľný pri menštruačných bolestiach.