Bankovanie podľa intenzity ho rozlišujeme na najmiernejšie, stredné a bankovanie so silnou intenzitou. Jeho účinky pôsobia na celé telo, prečisťuje sa krv, obnovuje sa funkcia nervového systému a zlepšuje sa krvný obeh. Banky na bankovanie sa dnes využívajú vo forme silného skla, ktoré je odolné proti rozbitiu. Sú dokonca priehľadné, čo umožňuje masérovi sledovať účinok tejto metódy priamo počas aplikácie a pôsobenia.

Bankovanie postup

Bankovanie sa prevádza na mieste, ktoré je problematické. Najprv sa mierne nahreje sklenená banka, ktorá sa priloží na pokožku a prisaje sa na konkrétne problematické miesto (Najčastejšie chrbát a ramená, ale aj hrudník, oblasť brucha, ale aj na končatiny či chodidlá) . Podtlak spôsobí, že dôjde k popraskaniu drobných žíl s krvnými výronmi, ktoré pripomínajú modriny.Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím sú fľaky tmavšie, tým je váš problém závažnejší. Pre niekoho môže byť proces bankovania nepríjemný, pociťovať môžete zvieranie kože či štípanie. Tieto príznaky však po chvíli ustúpia.  Aby sa škodliviny dostali z tela von, potrebné je nasledujúce dva dni dodržiavať veľmi prísny pitný režim. Vypiť treba minimálne 3 až 4 litre tekutín denne. Účinná je aj návšteva sauny, ktorá tieto toxíny odvádza z pokožky rovno von a tým odľahčuje obličky. Treba myslieť aj na to, že po bankovaní sa treba vyhnúť fyzicky náročnej práci, dvíhaniu ťažkých bremien a prudkým pohybom aspoň na 1-2 dni, z dôvodu uvoľnenia svalstva. Modriny postupne zmiznú, no vopred s nimi vo väčšom, či menšom množstve a intenzite počítajte.

Masáž pomocou bankovania

Pokiaľ zvolíte techniku s posúvaním banky po pokožke, zvolili ste si masáž bankovaním. Pri tejto technike je dôležité, aby bol zachovaný podtlak aj počas posúvania banky po pokožke. Skúsený odborník to docieli premastením kože kvalitným olejom, ktorý obsahuje aj účinné terapeutické látky. Banková masáž, môže byť v niektorých prípadoch, podobne ako tzv. masáž pomocou mäkkých techník bolestivá, no zároveň veľmi účinná.

Bankovanie účinky

Bankovanie má neskutočné množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Blahodárne pôsobí na lymfatický a celkovo imunitný systém. Pozitívne účinky má na obličky, močové cesty, žalúdok a slezinu, pečeň, žlčník i pohlavné orgány. Čistí krv, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reumatizme, anémii, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému. Skvele pôsobí na prekrvenie dolných aj horných končatín a v konečnom dôsledku bojuje proti celulitíde. Bankovanie nežiadúce účinky okrem vzniknutých modrín nemá, je to absolútne bezpečná metóda.

Kedy sa bankovaniu radšej vyhnúť

Bankovaniu sa radšej vyhnite, pokiaľ máte poranenia kože či infekčné kožné ochorenia, horúčku, chrípku a iné vírusové ochorenia. Tiež ak patríte medzi ľudí, ktorí začnú ľahko krvácať, táto metóda pre vás vhodná nie je. Vyhnúť by sa mu mali aj ľudia s krehkými cievami, kŕčovými žilami, kŕčmi, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, leukemici, ľudia s náchylnosťou na infarkt, pri extrémne  zvýšenom krvnom tlaku a pri ťažkých ochoreniach pečene.

Bankovanie je nevhodné pre:

  • Ľudí s nádorovými ochoreniami
  • ľudí s poraneniami pokožky
  • Ľudí s infekčným či vírusovým ochorením
  • Ľudí s horúčkou
  • Ľudí s krehkými cievami, kŕčovými žilami
  • Tehotné alebo silne menštruujúce ženy
  • Leukemici
  • Ľudia s náchylnosťou na infarkt ( S vysokým krvným tlakom)
  • Ľudia s ochoreniami pečene
  • Ľudia s hemofíliou ( nadmerné krvácanie)

Bankovanie nežiadúce účinky

  • Porucha zrážania krvi
  • Hypotenzné – horúčkové stavy
  • hematóm/Modrina

Bankovanie skúsenosti

Táto terapia je veľmi obľúbená aj v zahraničí. Pravidelne si ju doprajú známe osobnosti ako napríklad Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow či Michael Phelps. Mnohí ľudia si robia dokonca sami bankovanie doma, no jednoznačne sa odporúča zájsť ku kvalitnému masérovi či inému odborníkovi, ktorý má s touto metódou dostatok skúseností.